1

Téma: Az osztrák-magyar haditengerészet személyi állománya

Létezik olyan - az átlag ember számára hozzáférhető - kimutatás, lista, adatállomány, stb. ahol a Cs. és Kir. haditengerészetnél szolgáltak teljes ( részleges,töredékes) névsora megtalálható?  Üdvözlettel : Jani

2

Válasz: Az osztrák-magyar haditengerészet személyi állománya

Zangla írta:

Létezik olyan - az átlag ember számára hozzáférhető - kimutatás, lista, adatállomány, stb. ahol a Cs. és Kir. haditengerészetnél szolgáltak teljes ( részleges,töredékes) névsora megtalálható?  Üdvözlettel : Jani

Kedves Zangla!

Nincsen egy egységes nyilvántartás, amiben 1786-tól 1918-ig minden, a haditengerészetnél szolgált valamennyi személy (tiszt és tengerész) neve, egyéb adata megtalálható lenne.

A haditengerészet személyi állománya a következő nyilvántartásokból rekonstruálható:

- Az évente megjelenő Haditengerészeti Almanachok tartalmazták a tisztikar tagjait (személyes adatok, rendfokozat, vallás, stb.).

- Az Österreichisches Staatsarchiv/Kriegsarchiv személyi adattárában az egyes személyekhez tartozó dossziék is megtalálhatók, ezek azonban szintén elsősorban a tisztikar tagjairól szólnak.

- A legénységi állomány tekintetében az előzőekhez hasonló kimutatás tudtommal soha nem készült. Így csak az egyes hajók jelentései alapján lehet következtetni az egy adott időszakban a legénységi állományukbaba tartozó személyek körére, de csak abban a mértékben, amilyen mértékben a jelentéstevő megemlíti a tengerészeket.

- Az első világháborús Haditengerészet magyar nemzetiségű hősi halottai vonatkozásában (függetlenül attól, hogy tiszt vagy altiszt/matróz volt az illető) a Haditengerészet Magyar Hősi Halottainak Emlékkönyve ad eligazítást. Letölthető az alábbi linkről: http://www.mateinfo.hu/navy-epilog.htm.

Ennyit tudtam segíteni, remélem elég valamire.

Üdv:
Doki

A link helyesen:

http://www.mateinfo.hu/navy-epilog.htm

Illetve a folyóiratunkban is megtekinthető:

http://www.kriegsmarine.hu/hk/va00701.html

Utoljára Bánsági Andor szerkesztette (2010.11.02. 10:53:54)

4

Zangla írta:

Egy adott személyt keresel, vagy általános érdeklődés?Írd meg a nevet ha egy adott személyről van szó, hátha tudunk segíteni.Én is birtokában vagyok tablóknak, fényképeknek( Nagyapám és bajtársai ), ahol a dokumentum hátoldalán a képen szereplő személyek neve fel van tüntetve. Üdv!  R.

5

Cirkáló írta:
Zangla írta:

Egy adott személyt keresel, vagy általános érdeklődés?Írd meg a nevet ha egy adott személyről van szó, hátha tudunk segíteni.Én is birtokában vagyok tablóknak, fényképeknek( Nagyapám és bajtársai ), ahol a dokumentum hátoldalán a képen szereplő személyek neve fel van tüntetve. Üdv!  R.

A BÉCSBEN MŰKÖDŐ CS. és K. HADITENGERÉSZETI EGYESÜLET KEZEL EGY ARCHÍVUMOT, MELYBEN EGYKORI HADITENGERÉSZEK HAGYATÉKÁT , ADATAIT GYŰJTIK. ELŐZETES BEJELENTKEZÉS UTÁN KUTATHATÓ. A CÍM: Bécs-Schwarzspanierstrasse 15 / II / 22
Üdv!  R.

6

Cirkáló írta:
Cirkáló írta:
Zangla írta:

A BÉCSBEN MŰKÖDŐ CS. és K. HADITENGERÉSZETI EGYESÜLET KEZEL EGY ARCHÍVUMOT, MELYBEN EGYKORI HADITENGERÉSZEK HAGYATÉKÁT , ADATAIT GYŰJTIK. ELŐZETES BEJELENTKEZÉS UTÁN KUTATHATÓ. A CÍM: Bécs-Schwarzspanierstrasse 15 / II / 22
Üdv!  R.

A honlap linkje: http://www.kuk-kriegsmarine.at/archiv Üdv! R.

7

Nagyon köszönöm a segítő szándékot! Sajnos aligha jutok eredményre, mert egy barátom nagyapjáról van szó, akiről annyi tudható, hogy szakács/pék volt különböző hajókon a háború idején. Hajó neveket - számomra döbbenetes módon - nem tudnak. Az öreg elbeszéléseiből Cattarora, Durazzora, meg Polára emlékeznek. Slussz.
                                              Üdv: Jani

8

Zangla írta:

Nagyon köszönöm a segítő szándékot! Sajnos aligha jutok eredményre, mert egy barátom nagyapjáról van szó, akiről annyi tudható, hogy szakács/pék volt különböző hajókon a háború idején. Hajó neveket - számomra döbbenetes módon - nem tudnak. Az öreg elbeszéléseiből Cattarora, Durazzora, meg Polára emlékeznek. Slussz.
                                              Üdv: Jani

Ez tényleg nagyon szerény, ebből nem igazán lehet mit kisütni...  Üdv!  Robi

9

Az előzőekben felvetett lista azért is érdekes lehet - barátom nagyapján túlmenően - hogy a magyarok számát a közös haditengerészetben reálisan ítélhessük meg. Legalább a tisztek vonatkozásában. A témában talán legtöbbet publikáló Csonkaréti Károly erősen hajlamos a keresztnevek magyarítására; lehet a korabeli magyar nyelvű dokomentumok miatt, de mindenképpen megtévesztő. Tudom, hogy nevek alapján nem lehet eldönteni ki a magyar ( én is német származású vagyok ), de ha az illető idegen keresztnevű, ráadásul nem is a Magyar Királyság területén született - jó eséllyel nem az.

10

Zangla írta:

Nagybátyám, Kehrer Rudolf  tiszti rangban a KuK haditengerészetnél szolgált. Szeretnék erről valami infót, köszönettel KB

11

Kehrer Béla írta:
Zangla írta:

Nagybátyám, Kehrer Rudolf  tiszti rangban a KuK haditengerészetnél szolgált. Szeretnék erről valami infót, köszönettel KB

Ő annak a Kehrer Istvánnak volt bátyja, aki a Nyugat kereskedelmi gőzös első tisztje volt, és német torpedótámadás következtében öt napig evezett a legénységgel Irország felé, mikor egy angol hajó felvette őket .

12

Nagybátyám Kehrer Rudolf a KuK haditengerészetnél szolgált. Kérem, ha valaki erről valami infót tudna átadni, tájékoztasson. Kehrer Rudolf bátyja volt annak a Kehrer Istvánnak, aki a NYUGAT kereskedelmi gőzös elsőtisztje volt.Köszönettel a fentiek unokája: Kehrer Béla.  [email protected]

13

Üdvözöllek Széllovas!
Ha tiszti rangban volt Kehrer Rudolf úr, akkor az évente kiadott  almanachban ( Almanach k. und k. Kriegsmarine ) szerepel a neve. Ha a szolgálata kezdeti évét ill. ha 1918 előtt leszerelt, a leszerelése évét megadnád, akkor lenne esély felkutatni, mivel az egyesületi tagoknál az almanach különböző évekből származó példányai fellelhetők.Nekem egy 1908-as példányom van.Ígérem átnézem, és ha megtalálom,akkor a z akkori rangját ill. beosztását megtudjuk.  Üdv!  C.

14

Kedves Széllovas!
Átnéztem az 1908-as év teljes tiszti állományát ide értve a kadétokat is, sajnos nem találtam Kehrer Rudolf nevét. Üdv! C.

15

Az is sokat segítene, ha megírnád, körülbelül mikor szolgált és mikor-milyen rangban. Nekem az 1916-os Almanach van meg, abban utána nézhetek.

16

Cirkáló írta:

Kedves Széllovas!
Átnéztem az 1908-as év teljes tiszti állományát ide értve a kadétokat is, sajnos nem találtam Kehrer Rudolf nevét. Üdv! C.

Kösz az eddigi kutatást, amit biztosan tudok, 1904-ben a Kelet gőzös parancsnoka volt, és hajója hozta haza Rodostóból Rákóczi Ferenc és Thököly Imre hamvait. Másik nagybátyám, Kehrer István is szolgált a Keleten, 1940- ben német tengeralattjáró megtorpedózta, legénységével 5 napot eveztek Irország felé, mire egy angol hajó felvette őketMindketten Gödöllőn élték nyugdíjas éveiket, ma már a temetőben nyugszanak.   Üdvözlettel Kehrer Béla

17

Kehrer Béla írta:
Cirkáló írta:

Kedves Széllovas!

Kösz az eddigi kutatást, amit biztosan tudok, 1904-ben a Kelet gőzös parancsnoka volt, és hajója hozta haza Rodostóból Rákóczi Ferenc és Thököly Imre hamvait. Másik nagybátyám, Kehrer István is szolgált a Keleten, 1940- ben német tengeralattjáró megtorpedózta, legénységével 5 napot eveztek Irország felé, mire egy angol hajó felvette őketMindketten Gödöllőn élték nyugdíjas éveiket, ma már a temetőben nyugszanak.   Üdvözlettel Kehrer Béla

Kehrer Rudolf és István soha nem volt haditengerész tiszt, így hiábavaló a keresésük. István 1897/98-ban szolgálta le egyéves önkéntesi évét, mint a fiumei Nautica volt növendéke, segédkormányosi rangban. A háború során hajójával, az Atlantica Rt BUDAPEST gőzösével az Egyesült Államokban rekedt, ahol internálták, majd hadifogoly lett. 1919-ben tért haza.
Bátyja Rudolf, 1898/99-ben volt egyéves önkéntes, és a háború során végig Padangban állt hajójával az ORSOVA gőzössel, 1919 decemberében tért haza, miután a hajót átadták az olaszoknak.
Valóban Rudolf volt, ke azMKT KELET gőzösével áthozta Rákocziék hamvait Rodostóból Küstendzsébe, ahonnan vonaton utazott tovább.
István a II. háború során egy másik KELET gőzösön szolgált, a Neptun Tengerhajózási Rt. hajóján, s '40 decemberében tértek haza Gibraltárból.

18

uskok1 írta:
Kehrer Béla írta:
Cirkáló írta:

Kedves Széllovas!

Kehrer Rudolf és István soha nem volt haditengerész tiszt, így hiábavaló a keresésük. István 1897/98-ban szolgálta le egyéves önkéntesi évét, mint a fiumei Nautica volt növendéke, segédkormányosi rangban. A háború során hajójával, az Atlantica Rt BUDAPEST gőzösével az Egyesült Államokban rekedt, ahol internálták, majd hadifogoly lett. 1919-ben tért haza.
Bátyja Rudolf, 1898/99-ben volt egyéves önkéntes, és a háború során végig Padangban állt hajójával az ORSOVA gőzössel, 1919 decemberében tért haza, miután a hajót átadták az olaszoknak.
Valóban Rudolf volt, ke azMKT KELET gőzösével áthozta Rákocziék hamvait Rodostóból Küstendzsébe, ahonnan vonaton utazott tovább.
István a II. háború során egy másik KELET gőzösön szolgált, a Neptun Tengerhajózási Rt. hajóján, s '40 decemberében tértek haza Gibraltárból.

Mindenkinek köszönöm, hogy amit tudtak Kehrer Rudolf és István nagybátyáim tengerész multjáról, ismereteiket megosztották velem, ezek is hozzájárulnak ahhoz, hogy kegyelettel őrizhetem emléküket Köszönettel Kehrer Béla